Czy system kolejkowy wiąże się z dużymi kosztami?
W dobie rosnących oczekiwań pacjentów i interesantów dotyczących sprawnej obsługi, coraz więcej placówek medycznych i publicznych rozważa wdrożenie systemu kolejkowego. Jednym z najczęstszych pytań, które się pojawiają, jest kwestia kosztów. Czy inwestycja w system kolejkowy to duży wydatek? Jakie czynniki wpływają na całkowity koszt takiego rozwiązania?

Rodzaje systemów kolejkowych i ich koszty początkowe
Koszty wdrożenia systemu kolejkowego mogą się znacząco różnić w zależności od wybranego rozwiązania:
- Ekonomiczny system kolejkowy
To najprostsze systemy kolejkowe, składające się z biletomatu (choć zdarza się, że automatu brak) i wyświetlacza zbiorczego. Koszt kolejkomatu to już kilkanaście tysięcy złotych. Rozwiązania te sprawdzają się w małych placówkach, gdzie obsługiwanych jest do kilkudziesięciu interesantów dziennie. Z tego powodu system najczęściej nie jest integrowany z systemami medycznymi lub systemami rezerwacji internetowej. - Standardowy system kolejkowy
Taki system wyposażony w minimum jeden automat biletowy, wiele wyświetlaczy zbiorczych i nierzadko wyświetlaczy stanowiskowych/gabinetowych. Rozwiązanie takie najczęściej integruje się w pewnym stopniu z innymi działającymi w placówce systemami informatycznymi. Najpopularniejsze integracje wykonuje się z systemem HIS i systemem rezerwacji internetowej. Dzięki temu, interesant lub pacjent nie musi czekać w długich kolejkach. Pacjent przychodzi na wyznaczoną wcześniej godzinę i udaje się bezpośrednio pod odpowiednie stanowisko lub gabinet. W efekcie koszty związane z dużą i nierzadko skompilkowaną inwestycją rosną do kilkudziesięciu tysięcy.
Ukryte koszty systemów kolejkowych
Zdarza się, że inwestor nie zdaje sobie sprawy z dodatkowych kosztów związanych z wdrożeniem systemu kolejkowego. Do kosztów, o których często się zapomina zalicza się:
- Koszty integracji
- Koszty infrastruktury
- Koszty szkoleń
- Koszty utrzymania
Nasi handlowcy zawsze informują o wszystkich kosztach związanych z realizacją wdrożenia systemów informatycznych.
Jak zminimalizować koszty systemu kolejkowego?
Nasza firma dostarcza produkty konkurencyjne cenowo, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości i imponujących funkcjonalności. System kolejkowy Q-NSK jak i nasze inne produkty, w większości posiadają licencje wieczyste, co z tym idzie, jest to jednorazowa płatność.
Istotna jest też analiza rynku, ponieważ na pierwszy rzut oka jedno rozwiązanie może być tańsze, ale po głębszej analizie mogą dojść ukryte przez producenta koszty modułów, integracji, infrastruktury itp. Nasze rozwiązania nie mają ukrytych kosztów.
Podsumowanie
System kolejkowy nie musi wiązać się z dużymi kosztami, jeśli wybierzemy rozwiązanie dopasowane do skali działalności i rzeczywistych potrzeb. Dla małych placówek, gdzie integracje nie są niezbędne koszt może być niewielki, podczas gdy duże instytucje z rozbudowanymi wymaganiami muszą liczyć się z większą inwestycją.
Kluczem do sukcesu jest dokładna analiza potrzeb i wybór systemu, który zaoferuje najlepszy stosunek funkcjonalności do ceny. Warto również pamiętać o korzyściach, jakie przynosi sprawny system kolejkowy – zwiększona efektywność, lepsza organizacja pracy i większe zadowolenie klientów często szybko rekompensują poniesione nakłady.
Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z kilkoma dostawcami, porównać oferty i precyzyjnie określić swoje wymagania. Dzięki temu inwestycja w system kolejkowy stanie się nie kosztem, a opłacalną inwestycją.